Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Spôsoby, ako vytvoriť oddelený priestor / súkromie v otvorenom pôdoryse
06.08.2021

Spôsoby, ako vytvoriť oddelený priestor / súkromie v otvorenom pôdoryse

Tieto tipy môžete použiť k vymedzeniu priestoru, ukrytiu súkromných priestorov pred očami návštevníkov a vytvoreniu osobných hraníc v otvorenom rozložení interiéru.

„Otvorené usporiadanie“ je všeobecný pojem používaný v interiérovom dizajne a architektúre pre akýkoľvek pôdorys, ktorý využíva veľké otvorené priestory a minimalizuje používanie malých uzavretých miestností.
Sú väčšinou bez vnútorných stien alebo priečok.

Otvorené pôdorysy sa stali populárnymi v 70. rokoch minulého storočia, ale v priebehu minulého roka, keď boli ľudia izolovaní doma, všetka táto otvorenosť spôsobila, že to niektorí prehodnotili. Ukázalo sa, že tieto steny, priečky a ďalšie bariéry sú užitočné na minimalizáciu hluku a poskytnutie vizuálneho a fyzického pocitu súkromia.

Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete toto súkromie vytvoriť v otvorenom pôdoryse :

1. Usporiadajte nábytok

Toto je určite miesto, kde začať, pokiaľ ide o definovanie zón pre váš interiér, a pravdepodobne vás to nebude stáť nič.
Otočenie operadiel stoličiek a pohoviek do zvyšku priestoru predstavuje okamžitý spôsob oddelenia oblasti. Preskupenie nábytku, môže byť najsilnejším tipom na zmenu otvoreného rozloženia.
Ak je napríklad vaša obývačka vedľa jedálne, uistite sa, že je pohovka chrbtom k stolu, alebo že sú vaše stoličky otočené ku krbu. To vytvorí predstavu súkromia.
Textúrované časti steny, ako napríklad kamenný krb, tiež pomáhajú vizuálne oddeliť rôzne oblasti.

Bariéru môže vytvoriť aj pridanie prvkov zo zóny nábytku. Prídavný  stolík vedľa pohovky je príjemným spôsobom, ako pridať výšku a definíciu.
Čím väčšiu výšku pridáte stolíku, pokiaľ ide o dekorácie a položky, ktoré umiestnite na povrch, tým viac vytvoríte vizuálnu bariéru. Zvážte vysoké vázy, vysoké stohy kníh a stolové lampy.

2. Pridajte koberec

Ďalším spôsobom, ako vytvoriť vizuálne odlišnú oblasť, je umiestnenie kobercov na podlahu. Tiež vylepšia vzhľad a dodajú celkovému priestoru jemnosť. Koberce sú tiež výborné na pohlcovanie hluku, čo je užitočné, keď sa v jednom priestore deje viac aktivít.
Uistite sa, že vyberiete koberec vhodnej veľkosti. Mal by sa na ňu zmestiť aspoň hlavný kus nábytku, napríklad pohovka.
Ak si nie ste istí, pre aký štýl koberca sa rozhodnúť, odporúča sa odvážne zvýraznenie farby, ktoré by skutočne definovalo zónu a poskytlo jej radikálnu odlišnosť.

3. Nainštalujte deliacu stenu – pevnú alebo posuvnú

Štýlová deliaca stena je elegantný spôsob, ako rozdeliť miestnosť. Môže tiež pridať vášmu priestoru umelecký prvok. Pri výbere vzoru, farby a materiálu pre deliacu stenu zvážte svoj dizajn použitý v byte či dome, aby deliaca stena ladila farebne aj vzhľadovo.

Majte na pamäti, že čím hustejší vzor bude použitý, alebo s väčšími otvormi, tým viac uvidíte priľahlú zónu. Takže si naozaj premyslite, nakoľko chcete priestor oddeliť vizuálne, či koľko svetla má prepúšťať.

Šírka deliacej steny je tiež dôležitá pre pohodlie a dostupnosť. Priemerná šírka otvoru považovaná  za primeranú medzi priestormi je v rozmedzí 110-120 cm.

Deliace steny, ktoré vyrábame, nájdete v našej ponuke na: www.raffaelis.sk

     

             

 

ďalšie možnosti oddelenia priestoru :

4. Pridajte skladací paravan

Ďalší spôsob, ako rozdeliť priestor, je ozdobný skladací paravan. Tieto diely zvislej bariéry môžu tiež vnášať vzor a farbu do miestnosti. A dajú sa ľahko premiestniť do iných oblastí domu alebo ich úplne odstrániť, keď ste znova pripravení na úplne otvorený pôdorys.


5. Zdôraznite strop

Niekedy najlepšie nápady prídu zhora. Znížený strop v obývacej izbe môžete vyzdobiť tapetami a doplniť niekoľkými žiarovkami. Táto funkcia štýlovo charakterizuje priestor na sedenie.
Pre jemnejší ale stále efektívny prístup, zvážte vylepšenie stropu farbou alebo tvarovaním.

6. Použite knižnicu

Obojstranná knižnica v priestore vám poslúži dvojnásobne, na oddelenie a skladovanie. Buďte však opatrní pri zapĺňaní políc, nechajte nejaký voľný priestor, aby svetlo mohlo prechádzať a zvýrazňovať objekty.
Vyberte si tiež kvalitný a odolný kus. Nejde o kúsok, na ktorom by ste mali šetriť, pretože nechcete, aby sa knižnica prevrátila. Voľne stojaci kus by ste mali vždy ukotviť a zaistiť medzi priestormi.

Môžete tiež zvážiť pevnú knižnicu so zadnou stenou, ktorá vytvorí definitívnejšie oddelenie. V tejto možnosti by ste mohli umiestniť dve knižnice chrbtom k sebe, takže budete mať úložný priestor na obochstranách alebo zavesíte na zadnú stranu jednej knižnice obrazy príp.TV.

Nižšia policová skriňa alebo pult napríklad na oddelenie medzi obývacou izbou a kuchyňou vám poskytne vizuálne viac priestoru.


7. Vložte záclonu alebo záves

Záclony či závesy môžu byť použité nielen na okná. Môžu tiež vytvoriť mäkké predelenie miestnosti. Je to vzhľad, ktorý vytvorí jemnosť a zvýši atmosféru miestnosti.
Môžete sa rozhodnúť pre nepriehľadnú tkaninu, ktorá vytvorí úplnú bariéru, alebo si vyberiete jemnú záclonu, aby veci pôsobili vzdušne.


8. Zahrňte rastliny

Veľká listnatá zelená izbová rastlina môže predstavovať živú optickú bariéru. Môžete tiež vymaľovať jednu stenu inou farbou ako ostatné steny, aby tak znamenali prechodový priestor.
Veľký box na izbové kvetináče je tiež skvelým spôsobom, ako vytvoriť určité vymedzenie a zároveň ponechať otvorené niektoré zrakové línie.


9. Postavte sklenenú priečku

Sklenená priečka pomáha blokovať hluk a zároveň prepúšťa svetlo medzi priestormi. Ak chcete zakryť výhľad do ďalších samostatných miestností, zvážte leptané alebo štruktúrované sklo alebo špeciálne plexisklo.

Môžete tiež vytvoriť plnú presklenú stenu s dverami. Vďaka tomu zostane pocit otvoreného plánu nedotknutý, ale umožní užívateľovi zavrieť dvere a počúvať hudbu alebo telefonovať bez rušenia alebo vyrušovania z aktivít vo vedľajšej miestnosti.

Ďalšou alternatívou sú vertikálne sklenené lamely, ktoré je možné otáčať. Ak máte v blízkosti ovládateľné okná, žalúzie je možné otočiť, aby vánok prúdil priamo cez ne. Môžete tiež vytvárať náladové funkcie s tieňmi a osvetlením, v závislosti od toho, ako otočíte každý panel.


10. Postavte múr

Mohlo by sa zdať kontraproduktívne postaviť múr, kde bol predtým strhnutý, alebo pridať jeden do novopostaveného domu, ktorý má byť otvorený, ale potrebujete si určiť, ako chcete svoj dom využívať a aké sú vaše potreby.
A nemusíte pridávať celú stenu. Niekedy postačí nízky múrik alebo priečka, ktorá má výšku tesne pod strop. Navyše, jednoduchú nenosnú stenu vyrobenú zo sadrokartónu je relatívne ľahké postaviť a zložiť.

11. Posuňte to na ďalšiu úroveň

Zmena úrovne miestnosti alebo vytvorenie zapustenej miestnosti je metóda, ktorá definitívne oddelí priestory v rámci otvoreného usporiadania. Zmena úrovne z plochy hlavného poschodia môže ponúknuť väčšiu svetlú výšku a pocit priestrannosti. O úroveň vyššie sa vytvorí viac intímny priestor.

Majte na pamäti, že zmeny úrovní v domácnostiach môžu byť pre ľudí s pohybovými problémami náročné, preto vždy zvážte zábradlia alebo iné podporné štruktúry.


12. Vytvorte kuchynský ostrovček

Ak sa vám kuchyňa zdá príliš otvorená okolitým miestnostiam, napríklad ak sa pokúšate variť a hostia alebo rodinní príslušníci stále prichádzajú a prekážajú vám, investícia do kuchynského ostrova môže byť pre vás to pravé.

Ostrov tvorí bariéru, ktorá na jednej strane drží ostatných ľudí a na druhej strane kuchára. Tiež vizuálne označuje oddelenie priestorov. Pultové stoličky budú ďalej zvýrazňovať hraničný bod, ale tiež zvážte umiestnenie malej chladničky na nápoje na vonkajšiu stranu alebo na koniec, aby si hostia mohli dať nápoj bez toho, aby museli úplne vojsť do kuchyne k hlavnej chladničke a potenciálne prekážať kuchárovi.

Pokiaľ ide o menej trvalú možnosť, zvážte ostrovček na kolieskach, ktoré je možné uzamknúť alebo odomknúť, čo vám umožní podľa potreby ho presúvať.


13. Postavte obojstranný krb

Obojstranný krb je možno najútulnejšou a najpríjemnejšou možnosťou. Krby vždy vytvárajú výrazný bod v priestore a obojstranná možnosť má výhodu v distribúcii tepla a atmosféry rovnomernejšie do dvoch oblastí, ako keby bola pri jednej stene na konci veľkej otvorenej miestnosti.
Môžete tiež zvážiť bioetanol alebo elektrické možnosti, ktoré nevyžadujú komín.


Zdroj: houzz.com

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Kde nás nájdete

RAFFAELIS CASSOVIA s.r.o.

Južná trieda 119

040 01 Košice

 
Kontakty
Ingrid Podsedlá
(Po-Pia, 8-16 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk